Ediția din acest an a Festivalului Internațional  de Teatru „Miturile cetății“ începe joi, 20 iunie, și se încheie duminică, 30 iunie. Organizatorii anunță o ediție de excepție. 

Vor fi prezente piese ale unor mari nume ale dramaturgiei naționale și universale precum: „Rinocerii“ de Eugen Ionesco,  „Fluturii sunt liberi”, de Leonard Gershe, „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regizori și actori celebri ai scenei românești. Redăm, mai jos, programul integral al evenimentului:

JOI, 20 IUNIE

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19:00

„CARNAVALUL” după I.L. Caragiale, regia Alexa Visarion – Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău

  • Piața Ovidiu, ora 21:00

„SILVIA” – operetă de Emmerich Kálmán, regia Cristian Mihăilescu – Teatrul Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard” Galați

VINERI, 21 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00

„LEBEDELE”, Scenariul și regia: Cristian Mitescu, Teatrul de copii și tineret „Căluțul de mare” – spectacol pentru copii

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19:00

„DISPUTA” de Pierre de Marivaux, regia Vlad Massaci, o coproducție Teatrul Nottara București și Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

  • Piața Ovidiu, ora 21:30

„SĂFTIȚA”  – Spectacol – concert cu Marius Mihalache, Teatrul Național „I.L.Caragiale” București

SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00

„RAPUNZEL”, de Frații Grimm, regia Georgeta Lozincă, Teatrul de Păpuși „Cărăbuș”, Brăila – spectacol pentru copii

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„FLUTURII SUNT LIBERI”, de Leonard Gershe, regia Erwin Șimșensohn, Teatrul Excelsior București – spectacol dedicat adolescenților și tinerilor adulți

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„RINOCERII” de Eugen Ionescu, regia Iulian Bulancea, Teatrul Municipal Baia Mare

  • Piața Ovidiu, ora 21.30

„VIVE LA VIE”, operă-dans-teatru, Compania Interface, Elveția

DUMINICĂ, 23 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00

„ARLECHINO ȘI PIERDUTELE IUBIRI”, de Enrico Bonavera, Teatrul Excelsior București – spectacol dedicat adolescenților și tinerilor adulți

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„MEDEA’S BOYS”, de Ionuț Sociu cu fragmente din „Medeea” de Euripide, regia: Andrei Măjeri, Teatrul Apollo 111, București

  • Piața Ovidiu, ora 21.30

„DON QUIJOTE” de Ludwig Minkus, coregrafia Mihai Babuşka, Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”

LUNI, 24 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00

„PĂCALĂ” de Cristian Pepino, regia Ioan Brancu, Teatrul Țăndărică – spectacol pentru copii

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00

„PESCĂRUȘUL”, de A.P.Cehov, regia Andrei Șerban, UNTEATRU

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„ORAȘUL”, un spectacol-concert de Bobo Burlăcianu și Bobi Dumitraș (trupa Fără zahăr), Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul” Iași – spectacol dedicat adolescenților și tinerilor adulți

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„JOCUL REGILOR” de Pavel Kohout, regia Felix Alexa, Teatrul Evreiesc de Stat

  • Piața Ovidiu, ora 21.30

„CARMEN”, după Prosper Mérimée, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul „Tony Bulandra” Târgoviște

 MARȚI, 25 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00

„MOTANUL ÎNCĂLȚAT” adaptare de Cristian Pepino după Charles Perrault, regia Cristian Pepino, Teatrul Țăndărică – spectacol pentru copii

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00

„VÂRSTELE LUNII”, de Sam Shepard, regia Toma Dănilă, UNTEATRU

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„TARTUFFE”, de Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul „Maria Filotti” Brăila

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„A FOST ODATĂ ÎN ROMÂNIA”, regia Dragoș Huluba, Teatrul Național „I.L.Caragiale” București

  • Piața Ovidiu, ora 21.00

„BOCITOARELE VESELE”, după William Shakespeare, dramatizare și regie artistică Alexandru Vasilache, Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani

MIERCURI, 26 IUNIE

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„A DOUĂSPREZECEA NOAPTE”, de Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis București

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„AȘTEPTÂNDU-L PE GODOT”, de Samuel Beckett,  regia Silviu Purcărete, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

  • Piața Ovidiu, ora 21.30

„COCOȘATUL DE LA NOTRE-DAME”, după Victor Hugo, regia Daniela Vitcu, Facultatea de Arte a Universității „Ovidius“ din Constanța

JOI, 27 IUNIE

 Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„SALBA DRACULUI”, după Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija, Teatrul „Fani Tardini” Galați

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„NAVIGATORUL”, de Conor McPherson, regia Cristian Juncu , Teatrul Național Târgu-Mureș

VINERI, 28 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 11.00

„AMINTIRI DIN COPILĂRIE” după Ion Creangă, regia Nicolae Poghirc, Teatrul „Jean Bart” Tulcea – spectacol pentru copii

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00

„AMERICAN BUFFALO” de David Mamet, regia Vlad Cristache, Teatrul „Jean Bart” Tulcea

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„ESCU”, de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga, Teatrul „Regina Maria” Oradea

  • Muzeul de Artă Constanța (Bd. Tomis nr. 82-84) ora 17.30

„DOMNULE ȘI FRATE EMINESCU”, recital de Constantin Chiriac

SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE

  • Sala Teatrului de copii și tineret „Căluțul de mare” (Str.Aristide Karatzali Nr.16), ora 19.00

„AMERICAN BUFFALO” de David Mamet, regia Vlad Cristache, Teatrul „Jean Bart” Tulcea

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„LECȚIA”, de Eugen Ionescu, regia Radu Iacoban, Teatrul Mic, București

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„EXPERIMENTUL P”, după Radu Dragomirescu, scenariul și regia Alexander Hausvater, Teatrul Alexandru Davila, Pitești

 DUMINICĂ, 30 IUNIE

  • Sala Teatrului de Stat Constanța (Bd.Ferdinand 11), ora 19.00

„BILLY ȘCHIOPUL”  de Martin McDonagh, regia Vlad Massaci, Teatrul de Stat Constanța

  • Sala TNOB „Oleg Danovski” (Strada Mircea cel Bătrân nr. 97), ora 19.00

„ITINERARII. ÎNTR-O ZI, LUMEA SE VA SCHIMBA”, de Yann Verburgh, regia Eugen Jebeleanu, coproducție teatrală internațională ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti și Compagnie des Ogres